Współczesny rozwój technik budowlanych, a także moda i upodobania niektórych osób sprawiają że projektanci domów mają szerokie pole do popisu. Stworzenie atrakcyjnego projektu nie jest zbyt proste, ponieważ proces ten składa się z kilku etapów. Projektowaniem domów zajmują się wyspecjalizowani projektanci, którzy mają bardzo dużą wiedzę techniczną, umiejętności zagospodarowania przestrzeni, a także są zaznajomieni ze współczesnymi trendami budowlanymi. Projektowanie domów obejmuje zarówno pojedyncze prace, takie jak zagospodarowanie wnętrza domu, jak też prace dotyczące projektowania przestrzeni na zewnątrz, ale również kompleksowy zespól wszystkich prac związanych z wybudzaniem nowego domu. Przepisy budowlane określają, że projektowaniem domów mogą zajmować się tylko i wyłącznie osoby posiadające odpowiednie uprawnienia w tym kierunku. Wymagane jest ukończenie wyższych studiów inżynierskich na kierunkach architektonicznych bądź konstrukcyjnych, a także przynależność do samorządów zawodowych takich jak na przykład izba architektów. Powodem tego jest to, iż obecnie projekty domów nowoczesnych wymagają bardzo rozległej wiedzy. W przypadku, gdy chodzi o domy energooszczędne, projektant musi bowiem uwzględnić wiele elementów. Projekt domu nowoczesnego to bowiem nie tylko plan bryły, ale także wielu tak istotnych w tego typu budynkach instalacji. W domach energooszczędnych instalacje i sam sposób wykonania jak też szczegóły budowy domu są bardzo ważne i muszą być idealnie do siebie dopasowane. Dlatego też wszystkim zajmuje się w tym przypadku projektant. Dlatego też projekty domów nowoczesnych należą obecnie do tych na których realizację przeprowadzają zazwyczaj od początku do końca właśnie architekci. Jednak jest to konieczne, aby dom energooszczędny spełniał swoje zadanie. Niektóre elementy konstrukcyjne domu mają bowiem bardzo duże znaczenie, jeżeli chodzi właśnie o oszczędzanie energii. Na pewno także wpływ mają zastosowane materiały, które także w wielu przypadkach wyznaczają to, jak powinno się tak dom projektować, ze względu na przykład na swoją wielkość czy wytrzymałość.