Kiedy ludzie decydują się na budowę domu to zazwyczaj przede wszystkim szukają odpowiedniego projektu, i to właśnie klient jasno określa jakie ma pod tym względem oczekiwania. Przede wszystkim należy zacząć od tego, jaki rodzaj domu chcemy pobudować, czy ma to być dom parterowy czy może jednak piętrowy. Domy parterowe to obecnie bardzo duża ilość możliwości, bowiem projekty domów parterowych dostępne są powszechnie w sprzedaży także jako tak zwane gotowe projekty domów. Powodem tego, że wiele osób wybiera właśnie dom parterowy jest między innymi to, iż uważa się, że wtedy wykorzystuje się niemalże całą kubaturę domu jako przestrzeń mieszkalną. To znacznie ogranicza także koszty związane z ogrzewaniem takiego domu, gdyż są one po prostu o wiele niższe. Gotowy projekt domu parterowego to rozwiązanie dla osób, które potrzebują szybko mieć w ręku projekt. Zazwyczaj bowiem po wybraniu tego, który się nam podoba, w ciągu kilku dni można do domu otrzymać pełną dokumentacje, niezbędną do dalszych działań, wystarczy jedynie płacić określoną sumę za projekt. Poza tym obecnie dom parterowy wykonany z takiego gotowego projektu to mniejszy koszt gdyż sam projekt często jest o wiele tańszy niż ten wykonywany na indywidualne zamówienie klienta. Oczywiście jeżeli komuś podoba sie określony plan domu parterowego ale chciałby w nim zmienić jedną czy dwie rzeczy takie zmiany zazwyczaj mogą być przez biuro projektowe wykonane, za odpowiednią opłatą. Wtedy jednak należy poczekać na ich wykonanie, jednak i tak jest to termin znacznie krótszy niż tworzenie nowego planu od podstaw, a poza tym na pewno także znacznie mniejszy koszt. Wiele osób wskazuje także na to, że dom parterowy jest o wiele wygodniejszy dla rodziny, i dlatego ich wybór pada właśnie na taki typ domu. Bywa jednak że ze względu na niewielką działkę, falezy zmienić plany, i zamiast projektu domu parterowego zdecydować się na przykład na dom z tak zwanych zagospodarowanym poddaszem. Wtedy zyskuje się znacznie więcej przestrzeni, przy zachowaniu takich samych, niedużych wymiarów zewnętrznych domu. Poza tym bardzo często także domy ego typu projektuje się tak, aby maksymalnie wykorzystać kubaturę domu jako powierzchnię użytkową.